Bağcılar Kombi Servisi

Kombi arızası kiracıya mı ait?

Kombi arızası kiracıya mı ait?

Merhabalar bu yazıyı okuyor iseniz eminim kiracısınız. Kombi arızasını ev sahibi mi kiracı mı öder? araştırma içindesiniz. Kombi servis elemanının sahada karşılaştığı sorunlardan biriside budur? Kombiyi yaparız ev sahibi orada kiracı orada sorar birisi bunu kimin ödemesi gerekir?

Bu sorunun cevabını en doğru ve adaletli şekilde elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım.

Biz kombi servisi olarak kombi arızasında ve bakımı esnasında sıklıkla karşılaştığımız konuların başında ödemeyi kimin yapması gerektiğini zaman, zaman konuşuyor, tartışıyoruz. Örneğin kombi de oluşan arıza kullanıcı hatası mı? veya ömrünü dolduran parça hatasın mı? Daha da ileri gidiyoruz kombinin ömrü kaç yıldır? kullanım süresini doldurmuş bir cihaz mı? gibi detayları da göz önüne alarak ve arızalanan parçanın kombi marka ve modelini de göz önüne alarak sağlıklı bir açıklamayı yapmaya çalışıyoruz. Örneğin bir marka bir ürünü imal etmiş fakat bir parçasının hatalı olduğunu da kabul etmiş gibi etkenleri de göz önünde bulundurmak gerekir.

Kombi hususunda kiracı ve ev sahibini ilgilendiren kanun maddeleri nedir. Kanunlara bir bakalım. ne diyor.1

305 madde ayıplı duruma gelen konuları kapsıyor.

2

Burada da şu anlamı çıkarıyoruz. 317 madde diyor ki kiracı kombinin bakımını temizliğini yaptırmak zorundadır. Kombi bakımı yılda bir kez yapılmalıdır. Eğer kiracı 1 yıllı süre içerisinde kombinin bakımını yaptırmadı ise arızalanan cihazdan sorumludur.

Kanunları okurken asansör, çatı, merdiven, aydınlatma ve merkezi ısıtma sistemi geçerken KOMBİ cihazı yani daireye özel ortak kullanım olmayan cihazı özel olarak belirtilmemiş. Kombi arızası hangi koşullarda ev sahibine hangi koşullarda kiracıya aittir.

Ben kesinlikle kiracının kabahati, ihmali olmadığına emin olduğum arızaların başında kesinlikle (ana kart) arızasıdır. Kullanımla alakası yok. Kiracı oturmuş 3 ay sonra kombinin ana kartı bozulmuş, hadi kim suçlu? Kiracı mı,? ev sahibi mi ? hayır ikisi de değil. Bu parçaların bir ömrü yok mu? Ana karta bulunan bir parça düşünün. Örneğin bir ampul ömür olarak belirtilir 10,000 saat gibi elektronik parçada da bir ömür vardır. Yine kiracı daireye yerleşti diyelim.  Kombinin kaç yıllık olduğuna dair belgemi sordu? Sanayi bakanlığınca bir kombi ömrü 15 yıl olarak belirtilmiş.

Buradan sizler için hukukçulara soruyorum. Üste belirtildiği gibi kiracı bakım ve temizliğini yerine getirmiş cihaz buna rağmen arızalanmış, Bu masrafı kimin karşılaması gerekir? cihaz 15 yılın üstünde veya değil.

Arkadaşlar sizlerde bu konuda buraya yorum yazarak düşüncelerinizi paylaşın ki herkes konu hakkında bilgi sahibi olsun. Biz kiracı veya ev sahibi kim olursa olsun hakkın yerini bulmasını temenni ediyoruz.

Bu konuda forum sitelerinde dahi çok fazla konu açılmış kombi arızası kiracımı öder şeklinde karmaşık bilgiler yer alıyor. Bize özellikle hukukçular konu hakkında bilgi sunarsa konuyu güncelleyerek net bilgileri buradan sizlere sunarız.

4 thoughts on “Kombi arızası kiracıya mı ait?

 1. İsmail

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Yeni taşındım kombinin üzerinde bulunan etiket de 2000 yılı yazıyor 15 yılı doldurmuş. Arıza yaparsa artık ev sahibi düşünsün ömrünü doldurmuş cihazı bana teslim ediyor.

 2. Mehmet

  Bu konu gerçekten incelik istiyor. Teknik servisin vereceği rapor çok önemlidir. Yine avukat sıradan bir avukat olmamalı bu konuları iyi bilmesi gerekir.

 3. Serhat

  Kira sözleşmesinde kombi bakımı yapılmış olarak teslim edilmiştir yazıyor. Kombimiz arıza yaptı gelen servis elemanı daha kapağını açtı ve bu cihaz uzun yıllar bakım yüzü görmemiş dedi. Gerçekten de bakıldığında hiç bakımı yapılmadığı anlaşılıyor. Benim tavsiyem yeni kiracı olacaksanız kombinin bakımını ev sahibine daha oturmadan önce yaptırın. Gelen servis elemanına cihazda değişmesi gereken parça olup olmadığını muhakkak danışın.
  Böylece temiz bakımı yapılmış ve arızası olmayan bir cihazı ev sahibinden teslim almış olursunuz.
  Benim görüşümde sizin belirttiğiniz gibi eğer kombi cihazı yıpranmış eski bir cihaz ise bunun arıza bedellerini ev sahibi ödemelidir. Bakımını içinde oturan kiracı yapmalıdır.

 4. Ahmet

  Kombi arızasını bilmem de ev sahibi kiracıya ilk kiralama sırasında kombi bakımını yaptırması gerekmektedir. Bakım sırasında her hangi bir arıza var ise yaptırılmalı ve kombi bakımlı ve arızasız olarak teslim alınmalıdır. Not. Tavsiyem siz eve girerken mal sahibi ile önceden görüşüp servisi siz oradayken çağırınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button